IO Zastup - istorijat

Škola u Zastupu je organizovana odlukom Ministarstva prosvete, početkom maja 1928. godine, kada je odobreno da se sela Zastup, Gostun i Bare izdvoje iz školske opštine Brodarevo i obrazuje posebna opština sa sedištem u Zastupu i odlukom o otvaranju nove osnovne škole koju je donelo Ministarstvo prosvete sredinom septembra iste godine. Preko svojih predstavnika stanovnici navedenih sela su 26. maja 1927. godine tražili od nadzornika osnovnih škola Sreza mileševskog da odobri osnivanje posebne školske opštine navodeći kao glavni razlog veliku udaljenost sela od Brodareva i da će preko pedesetoro dece pohađati školu, da sva tri sela imaju preko sto domova i preko dvesta poreskih glava. Nadzornik je podržao zahtev, potvrdio tačnost podataka i zapisao da je ‚‚nacionalna potreba da se u ovom zapuštenom kraju otvori škola‚‚. Pre donošenja odluke o otvaranju škole izvršene su pripreme oko broja učenika, obezbeđivanje nameštaja i pohađanja škole. Prema odluci Ministarstva prosvete škola je trebala da ima jedno odeljenje sa 48 učenika i najnužniji nameštaj. Na spisku đaka koji su trebali da pohađaju školu, u 1928/29. godini, u prvi razred je bilo 24 učenika, u drugi 15, u treći 6 i u četvrti razred 3 učenika. Školu je pohađalo 42 učenika. Školska 1928/29. godina počela je sa zakašnjenjem, jer nije na vreme popunjeno mesto učitelja. Škola je počela rad u privatnoj zgradi Mijajila Draškovića, kao privremeno rešenje. Prvi učitelj je bio Mihailo Boričić, koji je u ovoj školi radio i u narednoj 1929/30. godini. Upisano je 46 učenika od čega 13 učenica. U narednoj školskoj godini nastavu u prvi i treći razred pohađa 53 učenika. Za školsku 1931/32. godinu nepostoje podaci, a u školskoj 1932/33. godini na kraju školske godine imala je 62 učenika. U svim školskim godinama do rata 1941. godine broj upisanih učenika kretao se od 57 do 76 učenika. Od 1928. do 1941. godine u školi je upisano oko 750 učenika u svim razredima, sa znatno većim brojem učenika od broja učenica. Škola je stalno imala jedno odeljenje u četri razreda. Za vreme rata škola nije radila. Rad je obnovljen u drugom polugodištu školske 1945/46. godine. Broj upisanih učenika od školske 1947/48. do 1960/61. godine bio je neujednačen i kretao se od 61 do 114. U školskoj 1958/59. godini škola je imala najviše upisanih učenika u svojoj istoriji, 114 učenika. Od školske 1980/81. godine ubrzano se smanjuje broj upisanih učenika. U narednih 7 školskih godina upisano je od 19 do 10 učenika godišnje, a u sledećih 10 godina stalno manji od 10 učenika.  U 11 školskih godina od 20 poslednjih u školi nije bilo učenika u sva četri razreda. To je bio kritičan period za opstanak škole. U preiodu od 1946. do 1999. godine (bez podataka za dve školske godine), prema zbirnim podacima, u sve razrede je upisano 2259 učenika, završilo je razred 1812, ponavljalo 210, napustilo školu 187 i odselilo se u druge škole 50 učenika. Četvrti razred je završilo 389 učenika. Ako se uzmu podaci iz predratnog perioda u ovu školu je upisano oko 3000 učenika. Manji broj učenika završio je školu vanredno. Od 1928. do 1941. nastavni rad je organizovan u jednom odeljenju, a od 1946. godine do školske 1958/59. godine, povremeno je organizovan rad u dva odeljenja. Od tada do školske 1980/81. godine u školi su postojala dva odeljenja. U poslednji deset godina nastava se izvodi u jednom odeljenju sa četri, tri i dva razreda. Zastup je naselje koje ima površinu 1357h. Prema popisu iz 1991. godine u njemu je živelo 187 stanovnika u 38 domaćinstava. Školska zgrada koja je i danas u funkciji izgrađena je od 1951. do 1954. godine. Nakon opremanja jedne učionice i kancelarije nastava je organizovana u školskoj 1954/55. godini.

Prvi učitelj Mihailo Boričić počeo je rad u školskoj 1928/29. godini, ali sa zakašnjenjem. U sledećoj školskoj godini nastavu je držao u prvom polugodištu, a u drugom škola nije imala učitelja i nastavu je držao veroučitelj Šaban Kozica, zbog čega je Ministarstvo poništilo godinu, jer nije imao odgovarajuću školu. Zatim su u školi radili: Murat Čičić, Srevan Ostojić i Miladin Dobričanin. Na početku školske 1930/31. godine radio je Murat Čičić a zatim ga je zamenio Stevan Ostojić. On je najduže radio u ovoj školi, više od pet godina. Za njega je zabeleženo da je bio izuzetno strog i marljiv učitelj, uvažen i poštovan u selu. Od 1937. do 1941. godine učitelj je bio Miladin Dobričanin. Od 1929. godine u školi je radio veroučitelj Šaban Kozica, a posle 1935. godine Juso Rovčanin i Ibrahim Brahović. Nakon obnove škole do 2000. godine nastavu je izvodilo 27 prosvetnih radnika (ukupno od osnivanja škole 31 učitelj), i to: Milan Pajović, Asim Jakupović, Jovanka Stojanović, Milosav Jovanović, Mara Janković-Radović, Miodrag Domanović, Stojanka Domanović, Tomislav Janković, Mirko Tmušić, Jovanka Tomašević, Slavka Dumić, Miodrag Dumić, Izet Rovčanin, Živko Jovanović, Jelica Vesin-Jovanović, Mileva Krgović, Rifat Ahmetović, Hadžika Rovčanin, Stanija Bubanja, Esad Kurbegović, Stana Simićević, Zejna Ramović, Svetozar Novosel, Mustafa Hodžić, Ranka Dumić, Miloje Peković i Milojica Jarčević.

U školi su radili sledeći pomoćni radnici: Daut Hadžibulić, Munir Hadžibulić, Ramo Bliškovac, Bahrija Ahmetović, Ćazim Hadžibulić, Hakija Drpljanin, Živko Janković, Kadrija Drpljanin, Ramiz Mehonjić, Radule Bujiša, Mahilo Bojović i Milivoje Bojović.

Danas