IO Ivezići - istorijat

Škola u Ivezićima osnovana je sredinom septembra 1930. godine kao drugo odeljenje škole u Komaranu, a počela je sa radom školske 1931/32. godine. U postupku za otvaranje škole angažovao se učitelj komaranske škole Mihailo Rmandić, koji je dobro poznavao prilike u ovom selu. Te godine Ministarstvo je u ovu školu za rad rasporedilo učiteljicu Katarinu Govedić, ali se ona nije javila na dužnost. Školsko područje čini jedno selo, a povremeno su u ovu školu učili učenici iz susednih sela Bjelahove, Komadina, Gojakovića i Brvina. Od osnivanja od jeseni 1954. godine nastava je organizovana u kući Jovana Zejaka, koja je imala prizemlje i sprat i nalazila se na ulazu u selo iz pravca Brodareva. Zgrada je napravljena od mešovitog materijala, sa skromnim uslovima za rad. Na spratu u najvećoj prostoriji bila je učionica, a na suprotnoj strani hodnika bile su još dve manje prostorije od kojih je jedna korišćena za kancelariju i stanovanje učitelja a druga za potrebe vlsnika kuće. Školske 1930/32. nastava nije organizovana pošto škola nije imala učitelja, a u školskoj 1931/32. nastavu izvodi njen prvi učitelj Mihailo Rmandić. Nema dokaza o broju učenika i ostvarenom uspehu u prvoj godini rada škole, jer podaci nisu sačuvani. Prema sećanjima i nepouzdanim prikupljenim podacima školu je pohađalo oko 30 učenika u jednom odeljenju koje  su , verovatno, činili učenici sva četri razreda, jer je tri godine ranije otvorena škola u Komaranu u koju su išla deca iz Ivezića. Nastava u školskoj 1932/33. godini organizovana je u jednom odeljenju sa četri razreda. Upisano je 86 učenika, od čega 26 devojčica, različite starosne uzrasti od 7 do 13 godina. Ivezići su jedno od šest sela brodarevskog kraja u kome je radila škola pre 1941. godine. Od 1941. do 1945. godine škola nije radila. Školski rad je obnovio Mirko Rmandić, brat prvog učitelja Mihaila, marta 1945. godine kada je upisano 60 učenika. Najveći broj učenika upisan je školske 1948/49. godine - 124. U periodu 1947-1949, upisano je preko 100 učenika. Od 1950. do 1954. u sve razrede je upisano između 68 i 92 učenika. Školska zgrada je izgrađena u periodu 1952-1954. godina, a koristila se školske 1954/55. godine. Lokacija škole bila je uzrok deobe i nesloge. Kopanje temelja i priprema materijala počelo je skoro istovremeno na dva mesta. Jednu lokaciju je obezbedio Jovan Zejak, ustupajući bez naknade parcelu zemljišta. Za ovu lokaciju davali su podršku meštani susednog sela Bjelahove, koji su, prema dogovoru, trebali da učestvuju u izgradnji i da decu školuju u ovom mestu. U isto vreme druga grupa meštana iskopala je temelje za zgradu škole na imanju Mira Gluščevića, koji je, takođe, poklonio zemljište na kome se i danas nalazi škola. Na svečanost povodom otvaranja školske zgrade učestvovao je veliki broj građana iz Ivezića, i susednih sela. Od školske 1955/56. do 1960/61. broj upisanih učenika se kretao između 52 i 65. U trogodišnjem periodu (1961-1964) broj upisanih učenika se povećao do 76. U narednih deset školskih godina (1964-1974) upisivan je ujednačen broj, od 52 do 60, a u nekoliko godina ujednačen broj. Od školske 1975/76. počinje period postepenog smanjivanja broja učenika, što je posledica nepovoljnih demografskih kretanja, koja su zahvatila i ovo selo. Kontinuirano je upisivan manji broj učenika, 1975/76. - 47, 1989/90. - 23, a školske 1990/91. smanjenje je drastično, jer je upisano svega 12 učenika. U prvih pet godina 20. veka upisano je iznad 10 učenika, a u zadnjih pet godina broj učenika je još manji, ispod 10. Nepovoljna migraciona kretanja i ‚‚bela kuga‚‚ ugrozili su opstanak i perspektivu ove škole. Ivezići pripadaju grupi sela u brodarevskom kraju koja su srednje veličine i broja stanovnika. Imaju površinu od 944,8 hektara i prema popisu stanovništva od 1991. u 49 domaćinstava živelo je 202 stanovnika. U odnosu na popis iz 1948. godine (406 stanovnika i 71 domaćinstvo) broj stanovnika je smanjen za 100%.

Prvi učitelj Osnovne škole u Ivezićima bio je Mihailo Rmandić. Školske 1932/33. radio je Borisav Baščarević, koji je u narednoj školskoj godini bio do novembra kada je iz Ivezića kao najmlađi učitelj premešten u Vinicku. Od početka 1937. do 1940. godine u školu su radile Branka Kotlajić i Nadežda Nada Purić. U predratnih šest godina radilo je četri učitelja. U vremenu od 1945-2000. u školi je radilo 31 prosvetni radnik. U školi su, prema redosledu dolaska, radili sledeći prosvetni radnici: Vlastimir Ćelović, Petar Jevtić Nadežda Brković, Jovanka Stojanović, Mileta Krsmanović, Zoran Dželebdžić, Vukosav Zejak, Marica Žurić Zejak,Sofija Drobnjaković Bošković, Miljan Zejak, Grozdana Zejak, Milutin Peković, Rifat Ahmetović, Gordana Bogdanović, Milomir Gluščević, Stojka Filipović, Velisav Cvijović, Kata Leković, Bojana Orlović, Granica Sokić, Ramiza Kozica, Ranka Turković Dumić, Milisav Ivanović, Dragić Gluščević, Izet Tumbul, Zoran Vujisić, Suad Hanić, Tanja Dulović, Džemila Rovčanin i Jelena Radivojević.

Na poslovina održavanja higijene i pomoćno-tehničkim poslovima u školi su radili: Džafer Dautović, Jovan Zejak, Mićo Gluščević, Velimirka Gluščević, Milorad Zejak, Dragica Zejak, Vidoje Gluščević, Bahto Kajević i Njegovan Rmandić.

Danas